Четвер, 2024-04-25, 9:22 AM
Вітаю Вас Гість | RSS

Гумниський заклад загальної середньої освіти I-II ступенів Буської міської ради

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

З історії школи

ВИНИКНЕННЯ СЕЛА ГУМНИСЬКА

Перша згадка про Гумниська відноситься до 1476 року, тому саме цей рік вважається роком заснування села. Але є підстави думати, що Гумниська існувало набагато раніше. Як згадують старші люди, там, де тепер село, були "гумна" князів Буського князівства від 1100-го року. Князі мали хліви, стайні, клуні (стодоли), стоги збіжжя, сіна, соломи, господарські знаряддя, худобу, коней та овець. Від слова «гумна» і походить назва нашого села.

ПРОСВІТНИЦТВО

Навчати грамоти в селі почали після поділу Польщі. Найважливіше те, що був запроваджений шкільний примус. Підносилася культура наших сіл і, зокрема, Гумниська. Знайшовся славний громадянин, що жив у Чучманах. Він учив писати і читати дітей взимку, бо літом усі працювали.

Першим громадянином в с. Гумниська, що навчав людей грамоти, був син Луки – Кусий. Він учив старослов'янською мовою.

Пізніше до Гумниська прийшов справжній вчитель – Соболта, який перед тим навчав у с. Яблунівці. У селі постав великий переворот. Школярі почали вчитися. Учні Соболти стали підофіцерами австрійської армії. Гумнищани служили при піхоті, кінниці, артилерії.

Після смерті Соболти молодь вчив Лада-Осип Подоляк. Найбільший внесок у культурно-освітнє життя села вложив учитель Калиневич Степан. Він заснував хор, що співав відомі «Вечорниці» П. Ніщинського. З хором виступав у других селах, в повітовім місті Кам'янка-Струмилова. У селі засновуються товариства, що підносять культуру людей.

У 1811 році народився в домі дідуся Авдиковського у селі Підлисся світоч Галицької землі – Маркіян Шашкевич. Після навчання прийшов до Гумниська на парафію. Отець Маркіян почав сильно виступати проти пияцтва. Декотрим гумнищанам не подобалось це прилюдне картання, але більшість з них послухали М.Шашкевича. Він став провідником села і згуртував біля себе групу, що йшла його слідами. Та пробув Маркіян у селі неповних 3 місяці.

На місці старої дерев’яної церкви, у якій служив отець Маркіян Шашкевич, гумнищани звели пам’ятний знак.

Під керівництвом Езерського Віктора у селі заложили читальню «Просвіти». При ній  була бібліотека, молодь читала «Енеїду» І.Котляревського, «За сестрою» А.Чайковського тощо. При читальні заснували аматорський гурток, що ставив справжні «Сватання на Гончарівці», «Назар Стодоля», чим захоплювалися сусідні села.

Гумнищани почали любити рух, освіту і посилали своїх синів до гімназій у Львів. Гімназисти привозили з міста історичні книжки. Молодь захоплювалася найбільше творами Т.Шевченка, С.Руданського, І.Франка.

 

ІСТОРІЯ ШКІЛЬНИЦТВА У ГУМНИСЬКАХ

З 1920 по 1939 рік село Гумниська перебувало у складі панської Польщі. У цей період переслідується все передове, прогресивне, забороняється українська мова. Але навіть в таких умовах з'являються паростки нового. У 1931 році збудована школа, першим директором якої був Степан Калиневич. Він керував школою до 1945 року і вніс значний вклад у розвиток освіти на селі. Почала працювати хата-читальня. Молодь тягнулась до знань, але здобути освіту було дуже важко.

У 2002 році у селі була побудована нова школа, директором якої стала Васильців Оксана Ізидорівна. З 2012 року посаду директора обіймає Барда Лариса Ярославівна. У приміщенні старої школи навчаються учні молодших класів, а в новій – 5-9 класів.

ВИДАТНІ ПОСТАТІ СЕЛА - ГОРДІСТЬ ШКОЛИ

ОТЕЦЬ ВАСИЛЬ ВОРОНОВСЬКИЙ

У родині Вороновського Івана Семеновича та Костишин Ксенії Іванівни 6 травня 1929 року сім’ї народився син Василь. У 1935 рік вступив до місцевої школи, де закінчив 6 класів. У Буську закінчував 7 клас.  Першу Службу Божу відправив у 1959 році. З 1970 відважно душпастирює як підпільний священик переважно по різних місцевостях Галичини. У 1976 році отримує дозвіл на читання екзорцизму. Двічі був арештований.

ЄПИСКОП ЮЛІАН-ЮРІЙ ВОРОНОВСЬКИЙ

5 травня 1936 року на світ Божий з’явився син Юрій. Закінчивши Гумниську семирічну школу, пішов учитися в Буську середню школу, де провчився ще два роки. Десятий клас закінчив у 1956 році у Великосілській СШ Кам’янко-Бузького району.

Працюючи на державній роботі, навчався у підпільній Духовній семінарії у Львові. 30 вересня 1986 р. ієромонах Юліан отримав єпископські свячення. У 1991 році був призначений  Архимандритом монастиря Студійського Уставу і ректором Львівської Духовної Семінарії Святого Духа. За час свого єпископського служіння Владика Юліян висвятив близько 500 священиків, освятив понад 100 храмів, ініціатором будівництв та фундатором багатьох з них був сам.

ВОЇН УПА ВОРОНОВСЬКИЙ ЯРОСЛАВ ПИЛИПОВИЧ

4 вересня 1921 року в с. Гумниська народився Ярослав Пилипович Вороновський у селянській сім'ї Анни та Пилипа Вороновських. Навчався Ярослав  у Гумниській семирічній школі. Учився на відмінно. Був зразковим учнем. Після закінчення школи навчався столярної справи у сусіда. До 1939 року працював столярем. У 1943 р. вступив до лав УПА. У 1957-1960 рр. працював учителем трудового навчання у Гумниській школі. На даний час займається домашнім господарством.

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Copyright MyCorp © 2024
uCoz